Stumpf és Kéri barátok, de nagyon másként látják Magyarországot és a világot

2024. december 13. 22:02

A volt kancelláriaminiszter szerint a Fidesz nyeri a 2026-os parlamenti választást, a nyugdíjas politikai elemző nem akart tippelni, de abban biztos, hogy brutális kampány lesz.

2024. december 13. 22:02
null

Nyitókép: Képernyőfotó/YouTube

A 68-as generáció – amelynek egyik tagja volt Kéri László és több más egyetemi oktató – ellen is lázadtak a későbbi Fidesz-alapítók a 80-as évek elején, mondván, hogy túl sok kompromisszumot kötöttek – állította Stumpf István. Kéri azonban nagyon nehezen élte meg, hogy őt az elsőéves egyetemisták, Orbán Viktorék azért támadták, mert a szocialista rendszer részének tartották.

Erről és azokról a legendás szakkollégiumi, szamizdatos időkről, az akkori fiatal értelmiségiek útkereséséről, a rendszerváltozás előtti forradalmi mozgolódásokról, Bibó István szerepéről, Orbán Viktor, Szájer József, valamint Kövér László politikai tehetségéről is beszélgetett a Köztér Közbeszéd című műsorában Kéri László politológus, szociológus, s – ahogy ő fogalmazott, leginkább nyugdíjas –, valamint Stumpf István egykori kancelláriaminiszter és alkotmánybíró.

Az is kiderült, hogy a két ismert ember – akik évtizedeket dolgoztak egy helyen, gyakran egy irodában – barátságát nem roppantotta meg, hogy

az idők folyamán, főleg 2010 után, egyre inkább kiütközött, hogy sok kérdésben mást gondolnak a világról és Magyarországról, 

s már máshogy szavaztak 1990-ben is, az első szabad választáson: Stumpf az MDF-re és az MSZP-re, Kéri pedig a gyerekei unszolására a Fideszre és még valakire (miután egyéni jelöltre és listán pártra is lehetett voksolni) húzta be az ikszet.

Kéri abban biztos volt, hogy 2010-es parlamenti választáson a baloldal teljesen összeomlik, hiszen előtte egy évvel Gyurcsány Ferenc lemondott a kormányfői, egy héttel később az MSZP-elnöki posztról. Így nem lepte meg, hogy a Fidesz hatalmas győzelmet aratott. Elismerte, hogy Orbánék megkerülhetetlenek, azonban egyfelől nem örült a teljhatalmuknak, a kontroll hiányának, másfelől viszont igen, mert végre egyszer nagy felhatalmazást kapott valaki a kormányzásra, és hogy be tudja fejezni a rendszerváltást.

Az első pofon akkor érte, amikor elolvasta a nemzeti együttműködési nyilatkozatot, és később kiderült, az egyébként jó kormányprogramot nem hajtották végre.

Stumpf István erről azt mondta, a Fidesz-győzelemben ő is biztos volt, de a kétharmadban nem. De őt megnyugvással töltötte el, hogy abszolút felhatalmazást kapott a Fidesz, mert 1998 és 2002 között megtapasztalta, hogy milyen nehéz a koalíciós kormányzás. Szerinte az is helyes döntés volt, hogy Orbán Viktor belevágott a nagy strukturális átalakításokba, reformokba.

A mai helyzetről Stumpf azt mondta, a Fideszre a gazdasági helyzet jelent nagyobb veszélyt, nem Magyar Péter, a Tisza Párt elnökének feltűnése ugyanis érzelmi felhorgadást jelez. A 2012-19 között erősödő középosztály életszínvonala kezdett ugyanis csökkenni, a helyzete egyértelműen romlott az infláció, a Covid, az energiaválság miatt, miközben látják, hogy van olyan réteg, amely folyamatosan gazdagodik.

A kérdés, hogy a Fidesz képes lesz-e olyan jövőképet felvázolni, amely a társadalom többségének támogatására méltó

– fogalmazott.

Kéri szerint mindkettő veszélyt jelent a kormánypártra. Azt mondta, az elmúlt 15 év ezzel a végjátékkal elherdált időszak lesz. A válságok az oligarcháknak nem rendítette meg a hátterét, a középosztálynak azonban igen.

Az első komolyabb vita a műsor végén alakult ki, hiszen Stumpf kijelentette, adatokkal tudja bizonyítani, hogy 2010-től mostanáig milyen fejlesztések voltak, így nem lehet azt mondani, hogy mindent ellopott a Fidesz, kirabolta az országot, rabszolgává tette az embereket. Kéri szerint az oktatás, az infrastruktúra lepusztult, a vidékfejlesztésről pedig közölte, a 23 ezer kocsmából 12 ezer bezárt az elmúlt években, a 24 ezer kisboltból kevesebb, mint 10 ezer maradt meg.

Kéri a 2026-os választási eredményt nem akarta megtippelni, de abban egészen biztos, hogy

jövőre brutálisan kemény kampány lesz, amilyet még nem láttunk ebben az országban, öldöklő küzdelemre lehet számítani. 

Szerinte a Tisza-szigetek a jó példa arra, hogy a vidéki emberek megmozdultak, most tehát alulról indult el változás, nem Budapestről.

Stumpf azonban arra számít, hogy kis különbséggel, de nyert a Fidesz. Amikor ugyanis amikor az lesz a kérdés, hogy ezt az országot ki tudja hatékonyan, normálisan kormányozni ebben a megváltozott globális helyzetben, akkor az emberek többsége őket fogja támogatja, mert a kormányképességet illetően Orbánék sokkal jobban állnak, mint a Magyar Péter által szimbolizált politikai erő – jelentette ki a volt alkotmánybíró.

***

 

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
concrete
2024. december 15. 08:20
Kérinek van egy komoly helyzeti előnye: semmit sem kell kozmetikáznia, mert senkinek sem kell megfelelnie. Stumpf öregdiáktársam, egy kollégiumban laktunk. Nem egyszerre: amelyik év tavaszán érettségizett (mellesleg: Wábererrel egy évfolyamban), azon ősszel költöztem én be. Hogy az értékeink-elveink-gondolataink hasonlóak, nem a falak, hanem a közös tanáraink hozadéka. A fő különbség közöttünk is az: ő elkötelezett, én pedig lehetek kritikusan szabadgondolkodó. Kb meg is lehet saccolni, mennyiben őszinte, és mikor miben szabályozza őt a hűsége. Nem mindenben szabályozza, nem adja föl mindig a gondolkodói szabadságát. Azért azon biztosan jót mosolyogna, ahogyan niemand hülyegyerekek leszólják a vele mégis csak intellektuális partner Kérit. Ilyen világ a net. Szabad a véleménynyilvánítás, színvonaltól függetlenül.
bagoly-29
2024. december 14. 14:36
Kéri a vágyálmait kergeti! A Tiszások vajon hogy fognak 106 egyéni képviselőt kiállítani s közülük legalább 70-et győzelemre,. mandátumra vinni? Mert az egyéni mandátumok sikere és annak mértéke duplahaszon a kompenzáció miatt! Poloskáék mind az EP-be, mind a fővárosi testületbe listán kerültek be! A közvéleménykutatások is a listás elfogadottságot mérik (vagy kitalálják!), az egyéni sikert nem tudják!
Menhetten
2024. december 14. 13:58
Szájer, a bádogos is visszatért és már hazudik! Az egész élete hazugság, miért pont most mondana igazat?!.. Felmondta a fideszes mantrát, ugyanúgy szidta az Európai Uniót, mint a Fidesz különböző rangú megszólalói! És még azt sem szégyellte kimondani, hogy Brüsszelben támadást indítottak Magyarország ellen.. Ő egy erkölcsi és politikai hulla.. Nem tudom mit vergődik.. A fidesz most azt hiszi erősített vele? Pofám leszakad, hát ennyire elfogytak az Orbán hű fideszes Janicsárok, h. egy ilyen lejárt szavatosságú hiteltelen figurát is kénytelenek frontvonalra küldeni!? Hová lett a harcos keresztények LMBTQ ellenessége?.. Zsarolható szervilis szolga volt már régóta, most újraélesztették. Ennyi!..
fabulon a bőre őre
2024. december 14. 11:36
Tegyük mellé feleségét, Petschnig Mária Zitát, a Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársát, amit Lengyel "Szürke Kardigán" László elnök-vezérigazgató vezet és amiinek ő 1976 óta alkalmazottja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!